Shar Pei – opis rasy

Shar Pei to pies indywidualista.

Spokojny, pewny siebie, posiadający własną osobowość. Jego niezależna natura nie znosi przymusu, szkolenia czy tresury. Jest wreszcie psem cierpliwym, łagodnym, ale konsekwentnym postępowaniem wychowamy shar-peia na miłego, posłusznego i bardzo oddanego nam psa.

Shar-pei występuje w dwóch wariantach: horse-coat z bardzo krótką, niemalże szczeciniastą sierścią i brush-coat z sierścią nieco miększą i dłuższą. Sierść shar-peia, szczególnie typu horse-coat, u wrażliwych osób może wywoływać alergię.

Oryginalny wygląd tego psa idzie w parze z jego usposobieniem. Z natury jest pogodny i przyjaźnie nastawiony do świata, pod warunkiem, że świat jest nastawiony przychylnie do niego. W domu shar-pei czuje się dopiero wtedy dobrze, gdy wszyscy domownicy są obecni. Mimo, że kocha całą rodzinę, słucha się tylko jednego pana. W stosunku do obcych jest pełen rezerwy i nie lubi poufałości. Za to do ludzi mu bliskich, mógłby się tulić bez końca.

Gdy jest szczęśliwy i rozmarzony to mruczy jak kot. Potrafi wydawać z siebie całą gamę cichych dźwięków, którymi wyraża stopień swojego rozmarzenia. Nie tylko z mruczenia shar-pei przypomina kota; jego chód jest koci, a jego stopy są, jak u kota, okrągłe.

Jak każdy pies shar-pei lubi długie spacery, nie jest jednakże typem sportowca i bieganie za rowerem lub ćwiczenia typu „agility” nie są jego pasją. Do wody wchodzi niechętnie, a pływać nie lubi. Większość shar-pei ma rozwinięty instynkt myśliwski co często wiąże się z uciążliwym dla nas ściganiem kotów. Jak większość psów shar-pei nie nadaje się do trzymania w kojcu. Pozbawiony kontaktów z ludźmi będzie cierpiał i zdziczeje.