W rozmowach o shar-pei`ach zaraz wytyka się im problemy ze zdrowiem. Włosy jeżą mi się na głowie gdy czytam co to niektórzy wypisują lub opowiadają o tej rasie. Dziwne, ale są to ludzie, którzy nigdy nie mieli do czynienia z shar-peiem.Najczęściej słyszy się o rzekomych problemach shar-pei ze skórą oraz o stanach zapalnych w fałdach.
Jest to nonsensem, ponieważ tylko szczenięta mają pofałdowaną skórę, a u dorosłego psa skóra jest luźna, układająca się w fałdy tylko na głowie i u nasady ogona.
Prawie każda rasa z powodu swojej anatomii ma mniejsze lub większe predyspozycje do określonych chorób, będących specyficznymi tylko dla niej. Te predyspozycje można poprzez odpowiedni dobór hodowlany jak również poprzez przestrzeganie postanowień standardu rasy eliminować bądź znacznie zmniejszyć.
Radzę przed kupnem shar-peia obejrzeć jego rodziców i jeśli mają oni zbyt pofałdowaną skórę (co zresztą jest sprzeczne ze standardem rasy) to szczenię może odziedziczyć tą predyspozycję do nadmiernych fałd w wieku dojrzałym, a co za tym idzie skłonności do stanów zapalnych między nimi.
Stany zapalne skóry u shar-peia mogą wystąpić wtedy, gdy zaniedba się jego pielęgnację. Szczególnie podczas linienia należy psa codziennie wyczesywać gumową szczotką, aby usunąć martwe włosy. Niewyczesywany pies odczuwa swędzenie, drapie się, co w konsekwencji może prowadzić do zranień i infekcji. Linienie u shar-peia może przebiegać czasami tak szybko, że nowe włosy nie nadążają wyrastać za wypadającymi. Zdarza się to niekiedy u psów bardzo młodych (szczególnie typu „horse-coat”), które po raz pierwszy zmieniają sierść. Podczas zmiany sierści pies wygląda jakby był wygryziony przez mole, ale nie należy się tym martwić, ponieważ jest to stan przejściowy, który trwa około 4 do 5 tygodni. Po tym okresie pies dostaje wspaniałą nową szatę i wygląda jeszcze piękniej niż przed linieniem. Czarne shar-peie często na krótko przed linieniem tracą swoją intensywną barwę, a włos może stać się rudawy. Jest to również stan przejściowy. Oczywiście u shar-pei mogą wystąpić choroby skóry, ale shar-pei nie ma do nich większych predyspozycji niż inne rasy.
Shar-peie z niektórych linii hodowlanych mają skłonności do entropium, czyli do zawinięcia się do wewnątrz powieki. Skłonności do tego schorzenia nie są rzadkie i u innych ras, a szczególnie podatne są na nie psy szorstkowłose. Stan ten może być wrodzony, bądź spowodowany chronicznym zapaleniem spojówek. Leczenie zachowawcze może dać dobry wynik, często jednak aby nie dopuścić do uszkodzenia rogówki wskazana jest operacja. Oczy shar-peia powinny być utrzymywane w czystości. Niewielką wydzielinę z oka należy usuwać wilgotną chusteczką, w żadnym przypadku nie wolno używać wywaru z rumianku! Jeżeli oko jest stale zaczerwienione, przymknięte lub wystąpią inne zmiany, np. zmętnienie rogówki, konieczna jest interwencja weterynarza.
Uszy shar-peia są małe, przylegające do głowy i mają wąskie kanały słuchowe co razem sprzyja intensywnemu wydzielaniu woskowiny. Co tydzień należy kontrolować stan ucha zewnętrznego i czyścić je. Do czyszczenia ucha najlepiej nadaje się wilgotna chusteczka, przy mocnym zabrudzeniu można stosować gotowe preparaty z apteki sporządzone na bazie oleju. Nie używać środków na bazie alkoholu! Jeżeli pies trzepie uszami, ma ropną lub ciemną wydzielinę z ucha to wskazana jest wizyta u weterynarza. Przyczyną takiego stanu może być niewystarczająca pielęgnacja ucha, roztocza, grzybica, bądź nawet utknięcie w uchu obcego ciała.
Szczególnie w okresie letnim istnieje duże ryzyko, że pies zostanie opadnięty przez pchły albo kleszcze. Pchły mogą spowodować u psa alergię, zarazić go tasiemcem a kleszcze zainfekować boreliozą. Aby zapobiec tej przykrej dla psa i dla nas pladze należy w regularnych odstępach stosować środki profilaktyczne, którymi spryskujemy psa. Nowoczesne preparaty są skuteczne nie tylko przeciw pchłom i kleszczom, ale zwalczają również roztocza. Można używać również obroży przeciwpchłowej, jednakże jej ochrona przeciw pasożytom zewnętrznym nie zawsze jest skuteczna. W celu zabezpieczenia psa przed pasożytami wewnętrznymi podajemy mu raz do roku preparat odrobaczający.
Raz do roku poddajemy psa szczepieniom ochronnym przeciw chorobom zakaźnym, takimi jak: nosówka, zakaźne zapalenie wątroby, leptospiroza, parwowiroza, „kaszel psów” oraz wścieklizna.