Shar Pei – opis rasy

Shar Pei to pies indywidualista.

Spokojny, pewny siebie, posiadający własną osobowość. Jego niezależna natura nie znosi przymusu i ostrej musztry, co nie znaczy, że nie jest podatnym na szkolenie. Jest wreszcie psem cierpliwym, łagodnym i konsekwentnym postępowaniem wychowamy shar-peia na miłego, posłusznego i bardzo oddanego nam psa.

Shar-pei występuje w dwóch wariantach: horse-coat z bardzo krótką, niemalże szczeciniastą sierścią i brush-coat z sierścią nieco miększą i dłuższą. Sierść shar-peia, szczególnie typu horse-coat, u wrażliwych osób może wywoływać alergię.

Oryginalny wygląd tego psa idzie w parze z jego usposobieniem. Z natury jest pogodny i przyjaźnie nastawiony do świata, pod warunkiem, że świat jest nastawiony przychylnie do niego. W domu shar-pei czuje się dopiero wtedy dobrze, gdy wszyscy domownicy są obecni. Mimo, że kocha całą rodzinę, słucha się tylko jednego pana. W stosunku do obcych jest pełen rezerwy i nie lubi poufałości. Za to do ludzi mu bliskich, mógłby się tulić bez końca.

Gdy jest szczęśliwy i rozmarzony to mruczy jak kot. Potrafi wydawać z siebie całą gamę cichych dźwięków, którymi wyraża stopień swojego rozmarzenia. Nie tylko z mruczenia shar-pei przypomina kota; jego chód jest koci, a jego stopy są, jak u kota, okrągłe.

Jak każdy pies shar-pei lubi długie spacery, nie jest jednakże typem sportowca i bieganie za rowerem lub ćwiczenia typu „agility” nie są jego pasją. Do wody wchodzi niechętnie, a pływać nie lubi. Większość shar-pei ma rozwinięty instynkt myśliwski co często wiąże się z uciążliwym dla nas ściganiem kotów. Jak większość psów shar-pei nie nadaje się do trzymania w kojcu. Pozbawiony kontaktów z ludźmi będzie cierpiał i zdziczeje.