Przestrzeń psa

Pies potrzebuje przestrzeni. Ta w domu, siedlisku i otoczeniu jest oczywista. Ta w miejscach spacerów, wycieczek i brykania także, choć nie wszyscy to rozumieją. Za to dla większości mało oczywiste jest zapewnienie i chronienie najważniejszej z przestrzeni. Dużo bardziej istotnej niż wszystkie pozostałe razem wzięte. Co istotniejsze, nie my o niej decydujemy, a aby było bardziej zagmatwane, jest ona niemierzalna. Nie określa jej niczyje poczucie, metry kwadratowe, ani nawet sześcienne. Każde żywe stworzenie potrzebuje przestrzeni osobistej.  Przestrzeń osobista to wybitnie indywidualna sprawa. Nie ma przy jej określaniu jednoznacznych reguł, a spektrum bodźców, które mogą ją naruszyć jest bardzo zmienna.

spacer stada

Jeden pies, dwie sunie, dwóch ludzi, trzy psy, dziesięć przestrzeni!

Pocoyo chętnie nawiązuje kontakt, łasi się i niejednokrotnie wykorzystuje zaistniałe okazje, aby zaspokoić swoje potrzeby. Mogę ją przenosić, tulić, układać, a nawet spać na niej do rana. Sygnały o naruszeniu jej wewnętrznej przestrzeni są bardzo subtelne i bardzo łatwe do przeoczenia, zwłaszcza że Isia niemal stale oczekuje fizycznego okazywania jej uczuć. Ale czuć różnicę, gdy i ona ma na to ochotę. Morcheeba natomiast uosabia jakby przeciwny koniec skali. Granice wyznacza porażąjąco wyraźnie, wykluczając cień wątpliwości przy interpretacji. Bynajmniej, Morcheebę można przytulić, a nawet spać będąc w nią wtulonym, a nawet trzeba, ale jest to także niezwykłe wyróżnienie, osiągalne tylko dla wybrańców. Mo wykazuje się jednocześnie niesamowitym taktem i delikatnością, w informowaniu o przesadzie. Isia, potwierdzając regułę, wydaje się w tym aspekcie dość dosadna, zwykle nie pozostawia żadnego miejsca na domysły, ani też krzty złudzenia. Ale ta klarowność całkowicie zanika, gdy wychodzimy na spacer stadem. Wówczas bowiem, poza autonomicznymi przestrzeniami każdego członka stada, powstaje jeszcze osobista przestrzeń stada.

Nie ważne ile pies ma do dyspozycji metrów kwadratowych w domu. Nie ważne ile metrów sześciennych ma udostępnione. Ważne jest to, że nie wkraczając na terytorium psa, możesz wkroczyć w jego przestrzeń.

Stado Moisia + El Bros

Share
Posted in:
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Grazyna Liskiewicz via Facebook

Moja śliczna tez lubi patrzeć w okno !!!!